Usulsüz Doğalgaz Kullanımı Nedir?

Başkentgaz’a doğal gaz kullanımı yapacak kişi bizzat başvurmalıdır. Kişinin kendisi yerine ancak noter onaylı vekili işlem yapabilir. Ev sahibi veya kiracı farkı olmadan sözleşmenin kullanıcı adına olması zorunludur. Aboneliği mesken sahibinin üzerine olan faturalı abonelikte, kiraya verilmiş birimlerde, borcun ödenmemesi halinde söz konusu borç, ev sahibinin üzerine olacaktır. Kartlı abonelikte ise mesken sahibi, kartı kiracısına ya da meskeni sattığı kişiye teslim etse de aboneliği hala üzerine olduğu için sayacın eksik-hatalı ölçüm yapması halinde sorumlu olur. Bu gibi olayların yaşanmaması için birim sahibi, meskeni kiraya verdiği zaman aboneliğini fesih ederek kiracının aboneliği üzerine alması gerekmektedir. Gelen kiracı, aboneliği üzerine aldığında yönetmelik gereği tesisat kontrolü yapılmaktadır. Bu da can güvenliğiniz açısından önemlidir.

Başkası adına gelen faturaları ödeyerek tüketim yaptığınız tespit edilirse doğal gazınız kesilir ve yeniden açtırmak için usulsüz kullanım cezası ödemeniz gerekir. Doğal Gaz Piyasası Mevzuatı, dağıtım ve müşteri hizmetleri yönetmeliğine göre, yeni bir eve taşındığınızda, kiracı olursanız aboneliği kendi üzerinize almanız zorunludur.

Başkentgaz tespit etmeden önce tüketici başvurup aboneliği üzerine alırsa herhangi bir ceza uygulanmaz. Abonelik üzerine alındıktan sonra yapılacak olan kontrolü can güvenliğiniz için zorunludur. 1 Ocak 2017 tarihi ile birlikte sayaç açma-kapama bedeli  KDV hariç 30 TL’dir. Ayrıca usulsüz doğal gaz kullanım cezası KDV hariç 90 TL’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir